Obezita u psů a ekonomika

19.02.2023

Obezita či nadváha u psů a koček je často skloňované téma a to proto, že je to nejčastější nutriční problém. A také může vést k problémům mnohem závažnějším jako např. diabetes, záněty kloubů, urychlení degenerativních změn, záněty slinivky břišní, kardiovaskulární choroby a mnohé další. Zdravotní následky dnes ponecháme stranou, ale víte o kolik více je zatížena vaše peněženka? Kolik tedy stojí to, že sice pejskovi krátkodobě "přilepšíte", ale z dlouhodobého hlediska výrazně "přihoršíte"?

V následující tabulce máme přehledně srovnané 4 psy, krmeni jsou granulemi uspokojivé kvality (12 kg za 1200 Kč), kvalitními pamlsky (150 g za 75 Kč) a dostávají kloubní výživu (500ml /700 Kč, dávka na den 8,5 ml za cca 13 Kč). Podívejme se na jednotlivé případy konkrétně. Do přehledu nejsou zapracované poplatky za běžné očkování a odčervení. Též pomineme úrazy a vrozené vývojové vady.

Pes první je pes v kondici, je kastrovaný (pozor kastrace rozhodně nezpůsobí obezitu u psa, to způsobuje podávání vyšší dávky krmiva, než potřebuje) má hmotnost 20 kg, střední zátěž, dostává přiměřené množství krmiva, lehce snížené než je doporučeno tabulkou, protože navíc dostává denně přiměřené množství pamlsků. Také mu majitel dopřeje 1x za rok dvouměsíční kůru kloubní výživy. Takto majitele vyšel na 12 563 Kč za rok. Když mu bude chtít přilepšit, dopřeje mu ošetření fyzioterapeutem a kůru 10-ti hydroterapií. Tímto je majitel na 17 063 Kč, má zdravého psa bez bolestivých kloubů.

Pes druhý, obézní I., je obézní protože dostává o nepatrnou hrstičku granulí navíc (přesně se jedná o 30 g a 3 Kč denně), navíc má standardní množství pamlsků, jako předchozí pes a jak jsme si již řekli, na kastraci nezáleží. Na čem záleží je to, že ho bolí klouby a začal kulhat. Museli jste s ním tedy k veterinárnímu lékaři, který psa prohlédl, udělal rtg vyšetření v sedaci (cca 2100 Kč), dal na 14 dní analgetika, doporučil klidový režim a podávat kloubní výživu, ne jen ve formě kůry na 2 měsíce, ale celoročně. Nyní stál pes majitele téměř 20 000 Kč! Za 14 dní jdeme na kontrolu (opět 300Kč). Pejsek díky klidu přestal kulhat, ale nabral další kilogram tělesné váhy. Pan doktor doporučil ZHUBNOUT. Ale majitel si neví rady co s tím, navíc po delší procházce je kulhání zpět. Navštíví tedy se zprávou od veterinárního lékaře fyzioterapeutickou ordinaci. K oněm 20 000Kč připočítejme tedy stejnou částku za RHB jako u předchozího psa, přidejme však 10x ošetření MLS laserem na bolestivé klouby a onen majitel je na 27 000 Kč! Rázem má ale psa v redukčním programu, kde v průměru ušetří příští rok 10 000 Kč a to i když dopřeje psímu kamarádovi preventivní fyzio/hydroterapii.

Psa třetího, respektive obézního II., trochu zkrátíme. Dostává sice přiměřené množství granulí, ale téměř 3x více pamlsků, než si může "dovolit". Tím majitele může vyjít po návštěvě veterinárního lékaře až na 25 000 Kč a to tu pořád je bolavý pes s nadváhou. Připočteme-li fyzioterapii majitel dál za tohoto psa s nadváhou 32 450 Kč!

Pes poslední, je pes v redukčním programu. Majitel se nestyděl a přišel k nám. Společně jsme probrali, kde se stala nutriční chyba, nastavili nižší dávku granulí, ze kterých odebíral část jako pamlsky. Ošetřili bolavé klouby, postupně navyšovali zátěž ve vaně i délku procházek, snížili jsme hmotnost pejska náklady na něj o více jak polovinu. A majitel má spokojeného psa bez bolesti.

A co Vy? Můžeme Vám také pomoci dostat vašeho přítele zpět do kondice?